Yaşam

Bir çocuğun gözünden dünyanın nasıl döndüğünü anlatan hikayeler: Kanlı Ceket

Eğitimci kimliğiyle tanınan Talip Emiroğlu’nun yazdığı Kan Ceket adlı öykü kitabı Ek Yayınlar etiketiyle raflardaki yerini aldı.

36 yıllık eğitimci ve çocukluğunun en güçlü yollarından geçmiş bir insan olarak Kanlı Ceket, kendi hayatından ve eğitim hayatındaki gözlemlerinden ilham alarak birbirinden farklı ama aynı yöne işaret eden 6 hikayeden oluşuyor. zarifçe.

Hikâye geleneğimize güçlü bir katkı sağlayan Kanlı Ceket, dünyanın bir çocuğun gözünden nasıl göründüğünü anlatıyor; çabanın, dehşetin, umudun ve çabanın yansımasını konu alıyor.

Yoksulluğun çocukluğu olmaz

Yeni nesil, geçmişin şiddet içeren çocukluk yollarından geçmişlerin açtığı farklı bir yolda yürüyor. Talip Emiroğlu, iktidar yollarına en önden tırmanmış, yoksulluğun sert yüzüyle erken yaşta tanışmış bir eğitimcidir.

Bu farklı hikayelerle kendi deneyimlerini bizlere aktarırken ne bugünün rahatlığına kaçıp yeni nesli suçluyor, ne de kendi geçmişini gizliyor.

Gerçek hikayeler…

Her şeyi olduğu gibi anlaşılır bir dille okuyucuyla paylaşıyor. Orta kuşak iletişimi için edebiyat köprüsünü kullanmayı tercih ederek dilimizin çevikliğine mesleğinin avantajlarını da katıyor ve bu birbirinden farklı gibi görünse de ustalıkla noktaya işaret eden gerçek öyküler ortaya çıkıyor.

Sayfa: 210

Bir nefeste okunan roman

Talip Emiroğlu hikâye geleneğimizde çok sağlam bir yerde duruyor. Bir nevi geçmişe yolculuk…

Sorgulamaların gücüyle… En değerli şey yazarın samimi üslubudur. Tek nefeste yaşanan, bedeli ödenen ve okunan içselleştirilmiş bir gerçeklik.

Kitaptan…

“İri yapılı bir adam olmalı çünkü oldukça büyük bir ceketti. Adamın omuzlarını omuzlarında hissetti. Bu ceketin ikisinin de üzerinde olduğunu düşündü. O ve tanımadığı o ölü adam… Onu da o ölü adamın parmaklarıyla iliklemişti. Kim bilir kaç kez. .. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu