Yaşam

İSKİ’den İstanbul’da kış nedeniyle ‘su tasarrufu’ çağrısı

İSKİ’den yapılan açıklamada, küresel iklim değişikliğinin ve buna bağlı kuraklığın etkilerinin daha fazla hissedildiği bu günlerde suyu tasarruflu kullanmanın şart olduğu belirtildi.

Kuraklığın suyun tasarruflu ve verimli kullanılmasının önemini her geçen gün artırdığının vurgulandığı açıklamada, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Ocak ayı verilerine göre Türkiye, birkaç bölge dışında son derece kurak bir dönem yaşıyor. Değişen Su temininin devamlılığı için tüm dünyada olduğu gibi İstanbul’da da kullanım alışkanlıklarının değişmesi. Su dikkatli kullanıldığında aynı ihtiyaç çok daha az tüketimle karşılanabiliyor.” kelime kullanıldı.

Açıklamada, İSKİ’nin 2053 yılını hedefleyen Su Ana Planı çalışmalarını sürdürdüğü, bu plan doğrultusunda gelecek yıllar için yeni su kaynaklarının planlanması ve işletmeye alınmasına yönelik çalışmaların devam ettiği kaydedildi.

İdarenin kayıp kaçak oranını azaltarak 2019 yılından bu yana 60 milyon metreküp tasarruf sağladığı belirtilen açıklamada, geri dönüşüm suyu sayesinde sadece 2022 yılında 30 milyon metreküp su tasarrufu sağladığına dikkat çekildi.

Açıklamada, Melen Sisteminden alınan suyun artırılması için çalışmaların başlatıldığı belirtilirken, şunlar kaydedildi:

“İSKİ, Melen 3. Terfi Merkezi kapsamındaki çalışmalarını tamamlamak üzere. Çalışmalar tamamlandığında sistemden günlük 735 bin metreküp ilave su verilecek. İçme suyunda hız kesmeyen İdare 4 yeni içme suyu arıtma tesisi, Ömerli Emirli 2. Etap, Taşoluk, Şile ve Silivri inşaatı başta olmak üzere 3,5 yılda 7 milyar 600 milyon lira yatırım yapıldı.”

“16 milyon İstanbullu’nun su kullanım alışkanlıklarını değiştirmesi son derece önemli”

Açıklamada görüşlerine yer verilen İSKİ Genel Müdürü Şafak Başa, tüm bu çabalara rağmen İstanbulluların da su tasarrufuna uyması gerektiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“İSKİ olarak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’nun çizdiği vizyon doğrultusunda, küresel iklim değişikliği ve buna bağlı kuraklığın etkilerini İstanbulluların hissetmemesi için her adımı atıyoruz. 16 milyon İstanbullu’nun su kullanım alışkanlıklarını değiştirmesi son derece değerli, yarın için şimdiden harekete geçmeliyiz.”

Son derece kurak bir dönemden geçildiğine dikkat çeken Başa, şöyle konuştu: “Meteorolojik bilgilere baktığımızda bunu rahatlıkla görebiliyoruz. Yağışlı mevsimde olmamıza rağmen istediğimiz düzeyde yağış alamıyoruz. Kuraklık noktasında olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. İSKİ olarak bizler Baraj dışındaki kaynaklarımızla İstanbul’u susuz bırakmayın ama bu durumun sürdürülebilirliği vatandaşlarımızın suyu verimli kullanmasına bağlıdır.”değerlendirmesini yaptı.

evrenhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu