Haber

İsrail Gazze’ye yakıt girişine izin vermeyecek

İsrail ordusu, uluslararası toplumun ablukanın sıkılaştırıldığı Gazze Şeridi’ne akaryakıt sağlanması yönündeki çağrılarına rağmen “Gazze’ye yakıt girişine izin verilmeyeceğini” yineledi.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, abluka altındaki Gazze Şeridi’nin Gazze kentinde yaşayan Filistinli sivillere seslenerek güneye gitmelerini istedi.

“Gıda, ilaç, elektrik ve suyun Gazze’nin güneyine güvenli bir şekilde ulaşacağını” söyleyen Hagari, “Gazze’ye yakıt verilmeyecek.” söz konusu.

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Ajansı (UNRWA), İsrail’in ablukayı yoğunlaştırdığı Gazze Şeridi’ne yarın akşama kadar yakıt ulaştırılmaması halinde operasyonlara son vermek zorunda kalacakları uyarısında bulunmuştu. faaliyetler ve insanlar ölebilir.

İsrail ordusu, sosyal medya platformu X’te yaptığı paylaşımda UNRWA’yı etiketleyerek Hamas’ın yarım milyon litre yakıtı olduğunu iddia etti.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne uyguladığı abluka, İsrail ile Filistinli gruplar arasında çatışmaların başladığı 7 Ekim’den bu yana sıkılaştırılıyor.

Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı’ndan yaklaşık 50 tır insani yardım girdi, ancak şu ana kadar akaryakıta izin verilmiyordu.

caldiran-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu