Haber

İsrail ile BM arasında ‘Gazze’ gerilimi: ‘Onlara ders vermenin zamanı geldi’

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in “Filistin halkı 56 yıldır boğucu bir işgale maruz bırakıldı” açıklamasının ardından İsrail ile BM arasında çıkan ‘Gazze’ gerilimi sürüyor. Guterres’e istifa çağrısında bulunan İsrail’in BM Büyükelçisi Gilad Erdan, BM yetkililerine vize verilmeyeceğini duyurdu.

Erdan, “BM temsilcilerine vize vermeyi reddedeceğiz. Biz aslında Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths’in vizesini reddettik. Onlara bir ders vermenin zamanı geldi.”

GUTERRES NE DEMİŞTİ?

BM Genel Sekreteri Guterres, BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen üst düzey İsrail-Filistin oturumunda yaptığı konuşmada, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’de gerçekleştirdiği saldırıları kınadı ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak şunu da bilmeliyiz ki; Hamas saldırıları bir anda olmuyor.Filistin “Halk 56 yıldır boğucu bir işgale maruz kalıyor. Şiddete ve yerleşim birimlerinin yavaş yavaş topraklarına el koymasına tanık oldular. Ekonomileri mahvoldu, insanlar yerlerinden edildi ve evleri yerle bir edildi. Siyasi çözüme olan inançları kaybolmaya başladı.”

Guterres, Hamas’ın İsraillilere yönelik saldırılarının “Filistin halkının toplu olarak cezalandırılmasını yasal hale getiremeyeceğini” vurgulayarak, “Savaşların bile kuralları vardır” dedi. Söz konusu açıklamanın ardından İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Guterres ile görüşmesini iptal ettiğini duyurdu. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu