Haber

Xi, Tacikistan Devlet Başkanı Rahman ile görüştü

XI’AN, 18 Mayıs (Xinhua) — Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin’in kuzeybatısındaki Shaanxi eyaletinin merkezi olan Xi’an’da Tacik Devlet Başkanı Emomali Rahman ile bir araya geldi.

Rahman, Çin-Orta Asya Zirvesi’ne katılmak ve resmi bir ziyarette bulunmak üzere Çin’de bulunuyor.

Perşembe günü gerçekleştirilen görüşmede Xi, zirve ve resmi ziyaret için Çin’e gelen Rahman’ı sıcak karşıladı ve eski dostuyla görüşmeye gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Xi, Çin ve Tacikistan’ın diplomatik ilişkiler kurmasından bu yana ikili ilişkilerin iyi komşuluk ilişkilerinden stratejik ortaklığa ve ardından kapsamlı stratejik ortaklığa evrildiğini vurguladı.

2019 yılında Tacikistan’a resmi bir ziyarette bulunduğunu ve ortak kalkınma ve güvenliğe dayalı bir Çin-Tacikistan topluluğu kurulduğunu birlikte duyurduklarını hatırlatan Xi, bu girişimin son dört yılda yürek burkan bir ilerleme kaydettiğini ifade etti.

Xi, Çin-Tacikistan ilişkilerinin sağlam bir tarihe, güçlü bir siyasi temele, sağlam bir iş birliğine ve geniş bir halk desteğine dayandığının altını çizdi.

Xi, Çin’in iki halka parlak bir gelecek sunmak için çeşitli alanlarda iş birliğini artırmak ve kalıcı dostluk, dayanışma ve karşılıklı faydaya dayalı ortak bir geleceğe sahip bir Çin-Tacikistan topluluğu oluşturmak için Tacikistan ile yeni koşullarda çalışmaya hazır olduğunu ifade etti. .

resadiye-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu