Ekonomi

YÖREX Ziyaretçilerini Antalya’da Ağırlayacak

Antalya Ticaret Borsası’nın (ATB) öncülüğünde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteğiyle bu yıl 12.’si düzenlenecek olan Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX), 2-2 tarihleri ​​arasında ziyaretçilerini Antalya’da ağırlayacak. -5 Kasım.

Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Borsa’da düzenlediği basın toplantısında, bu fuarda Türkiye’nin yöresel ürünlerini buluşturduklarını söyledi.

Fuarın coğrafi işaretli ürün sayısının artmasında etkin rol oynadığını vurgulayan Çandır, “15 yıllık süreçte ülkemizde coğrafi işaretli tescilli ürün sayımız 109’dan 1481’e ulaştı. YÖREX başladığında AB’de kayıtlı coğrafi işaretli ürünümüz yoktu, TOBB’un desteğiyle 14 ürünümüz tescillendi, 7 ürünümüz beklemede yani sayıyoruz kayıt günleri. 39 ürünümüz ise başvuru aşamasında” dedi.

Çandır, coğrafi işaret tescilinin ürüne ciddi bir katma değer sağladığını, bu bakımdan her ürünün coğrafi işaret taşımasına önem verdiklerini belirtti.

YÖREX’i 4 bin 500 metrekare alanla başlattıklarını, yıllar geçtikçe bu alanın 10 bin metrekareye çıktığını belirten Çandır, her yıl katılımcı ve ziyaretçi sayısında ciddi bir artış yaşandığını kaydetti.

Fuarın üretici ve firmalara e-ticaret siteleri, ulusal marketler ve restoran zincirlerinin temsilcileriyle yüz yüze görüşme fırsatı sunacağını anlatan Çandır, şubelerde paneller de düzenleyeceklerini söyledi.

Fuara 700’ün üzerinde katılımcı beklediklerini belirten Çandır, 4 gün sürecek fuara herkesi davet etti.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Ali Bahar da fuarların kentte turizmin 12 aya yayılmasına önemli katkı sağladığını belirtti.

Fuarların gelişen teknolojiyle birlikte değişmesi ve gelişmesi gerektiğini belirten Bahar, YÖREX’in yerel eserlerin getirilip sergilendiği bir fuar olmasının dışında her zaman kendini geliştirdiğini söyledi.

ahirliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu